Seagullsilta ei tullut töitä – pelaaja hakee vauhtia Virosta

Viimeiset kaksi kautta Helsinki Seagullsissa pelannut Okko Järvi, siirtyy Viron-Latvian liigaa ja FIBA Europe Cupia pelaavan Pärnu Sadamin riveihin.
Kesän aikana sopimusmarkkinat eivät Järven mukaan edenneet alustavia tunnusteluja pidemmälle. Mutta sopimus Pärnu Sadamin kanssa syntyi todella pikaisella aikataululla.
Seura otti Järveen yhteyttä maanantaina aamulla. Vielä samana iltana Järvi matkusti Viroon ja teki siellä sopimuksen.
– Todella hyvillä tunnelmilla uuteen kauteen. Keskustelut Pärnun uuden valmentajan Vitaly Stepanovskyn kanssa olivat todella hyvät ja sain hänestä myös hyvää palautetta Topias Palmilta ja Shawn Hopkinsilta, joita Stepanovsky valmensi pari vuotta sitten Romaniassa, Järvi kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
Pärnu on juhlinut Viron mestaruutta 2022, Viron pronssia 2023 sekä Viron ja Latvian yhteisliigan pronssia 2022. Kaudella 2024-25 Pärnu Sadam pelaa Viron ja Latvian yhteisliigaa sekä FIBA Europe Cupia, johon joukkue sai syksyksi suoran alkusarjapaikan.
– Kahden Helsinki Seagullsissa vietetyn kauden jälkeen olen saanut motivaation ja itseluottamuksen kohdilleen ja lähden todella innoissani uuteen uravaiheeseen ja pelaamaan taas ammattilaisena ulkomailla, Järvi kiittelee.
– Ukrainan ja Viron yhteisliiga on kuulemani mukaan kovatasoinen ja joukkueemme kuuluu kärkijoukkueiden lähimpiin haastajiin. On myös iso juttu päästä pelaamaan FIBA Europe Cupia, hän jtkaa.
Ainakin kaksi suomalaispelaajaa nähdään alkavalla kaudella tositoimissa Virossa. Severi Kaukiainen edustaa tallinnalaista BC Kalev/Cramoa.
– Odotan innolla mahdollisuuksia päästä pelaamaan Severiä vastaan. Me päästiin ottamaan muutaman kerran hyvin yhteen Seagullsin ja Karhu Basketin peleissä viime vuosina, ja nyt siihen tarjoutuu taas uusi mahdollisuus, Järvi hehkuttaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä ovat Korisliigan välieräjoukkueet
- Pahalta näyttää – Tuomas Iisalolle jälleen tappio NBA:ssa
- Synkkää tietoa Lauri Markkasesta – Utah Jazz ennätykseen
- Seagulls pelaa Korisliigan välierissä
- NBA:ssa joukkotappelu ja hurja levypallosaldo
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Synkkää tietoa Lauri Markkasesta – Utah Jazz ennätykseen
- NBA:ssa joukkotappelu ja hurja levypallosaldo
- Seagullsille tuli mutkia matkaan
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Tässä ovat Susijengin alkulohkovastustajat ja ottelut EM-kisoissa Tampereella
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- LeBron James täräytti Lakersille voiton