Suomi sai toisen järkyttävän selkäsaunansa

Suomen naisten maajoukkueen Susiladiesin taso maailman kärjestä on jäljessä järkyttävän paljon.
Suomi pelasi viime päivinä kaksi harjoitusottelua olympiakisoihin valmistautuvaa Ranskaa vastaan. Lauantaina Suomi hävisi 50-129 ja maanantaina 59-117.
Ranska voitti toisen neljänneksen lukemin 32-9. Se osaltaan kuvasti, miten valtava tasoero joukkueiden välillä oli. Suomelle ei riittänyt maailman huipputasolle kuuluvan Awak Kuierin panos.
– Äärimmäisen opettavainen koripallo-ottelu. Verrattuna ensimmäiseen Ranska-peliin, jossa jäimme täysin jyrän alle, tässä ottelussa pystyimme ottelun aikana parantamaan meidän pelaamista. Etenkin saimme tuotettua huomattavasti laadukkaampia korintekopaikkoja, mitä pidemmälle ottelu eteni. Asiat, joita on harjoiteltu ja painotettu, alkoivat toimimaan, kommentoi Susiladiesin päävalmentaja Ilkka Palviainen Koripalloliiton tiedotteessa.
Palviainen ei kiistä, etteikö tasoero olisi valtava. Tässä tilanteessa hän vetoaa tärkeään kokemukseen pelaajille maailman huipputasosta.
– Numerot on totta kai rumat. Tämä on siinä mielessä kovaa oppia meidän pelaajillemme siitä, millaisella tempolla ja tilannekovuudella tuon tason joukkuetta vastaan pitää pelata sekä hyökkäyksessä että puolustuksessa.
– Selkeästi nämä kaksi ottelua ovat opettaneet meitä valtavasti. Olemme harjoittelemassa asioita marraskuun ikkunaa varten. Ja ne tilanteet, joissa toteutus riittää Ranskaa vastaan, niin ne riittävät ihan varmasti mitä tahansa Euroopan joukkuetta vastaan, Palviainen jatkoi.
Suomen tehokkain oli Teresa Seppälä (14/5). Pelinrakentaja Linda-Lotta Lehtoranta heitti kahdeksan ja Kuier 12 pistettä.
Ensi lauantaina Susiladies kohtaa kotiottelussaan Saksan, joka sekin valmistautuu Pariisin olympiaturnaukseen.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tämä joukkue haastaa Tuomas Iisalon
- Tuomas Iisalon piinalle jatkoa – kohtalo ratkeaa seuraavassa pelissä
- Korisliigan välierät menivät nopeasti ohi
- Seagulls on hurjassa vireessä – finaalien tappio oli romahdus
- NBA:n pudotuspelijoukkueet ovat tässä
- Tuomas Iisalo joutuu kovaan paikkaan
- Molemmat Korisliigan välierät katkolla seuraavassa matsissa
- Tuomas Iisalolle paha tappio NBA:ssa
- Luka Doncic nöyryytti Dallasia
- Kauhajoelle jo toinen voitto välierissä
- Seagulls on hurjassa vireessä – finaalien tappio oli romahdus
- Tuomas Iisalolle paha tappio NBA:ssa
- Tuomas Iisalo joutuu kovaan paikkaan
- NBA:n pudotuspelijoukkueet ovat tässä
- Tuomas Iisalon piinalle jatkoa – kohtalo ratkeaa seuraavassa pelissä
- Korisliigan välierät menivät nopeasti ohi
- Molemmat Korisliigan välierät katkolla seuraavassa matsissa
- Tämä joukkue haastaa Tuomas Iisalon