Katajan tähti Jamar Wilsonille sakkorangaistus puolivälieräottelun tapahtumista

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Katajan Jamar Wilsonille 500 euron sakkorangaistuksen.
Wilson erotettiin Kataja Basketin ja Tampereen Pyrinnön 4. puolivälieräottelusta 21.3. yhden teknisen virheen ja yhden epäurheilijamaisen virheen takia, jonka jälkeen hän potkaisi salista poistuessaan roskakoria.
Koska Wilsonille oli aikaisemmin ottelussa tuomittu tekninen virhe, hänet erotettiin pelistä sääntökohdan 36.2.3 mukaisesti. Ottelun erotuomarit ovat toimivaltansa puitteissa katsoneet Wilsonin teon epäurheilijamaiseksi, mutta eivät sääntökohdan 38.1.1 mukaiseksi räikeän epäurheilijamaiseksi teoksi, josta tulisi tuomita pelistä erottava virhe (D-virhe).
Erotuomari on ollut sijoittunut siten, että hän on nähnyt tilanteen. Erotuomareilla on ollut mahdollisuus tarkistaa tilanne videolta. Ottelun videotallenteen perusteella ei voida katsoa tilanteen riidattomasti täyttävän pelistä erottavan virheen kriteerit, jolloin tilannetta voitaisiin arvioida kurinpitomenettelyssä tahallisena fyysisen koskemattomuuden loukkauksena. Näin ollen ottelussa annettu rangaistus katsotaan riittäväksi pelistä erottamiseen johtaneen tilanteen osalta.
Kurinpitosääntöjen 4 §:n 10. kohdan mukaan, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti, voidaan tuomita sakkorangaistukseen. Ottelun videotallenteelta voidaan havaita, että Jamar Wilson lähtee poistumaan pelistä erottamisen jälkeen pukuhuoneeseen asianmukaisesti, mutta potkaisee matkalla salin roskakoria. Tältä osin Wilsonin käytös pelistä erottamisen jälkeen katsotaan ilmeisen epäurheilijamaiseksi. Koska epäurheilijamainen käytös on kohdistunut salin irtaimistoon, eikä potkusta ole aiheutunut konkreettista vaaratilannetta, teko on sakolla sovitettavissa. Kurinpitopäällikkö määräsi Wilsonille 500 euron sakon.
Koripalloliitto tiedottaa sakoista kotisivuillaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Synkkää tietoa Lauri Markkasesta – Utah Jazz ennätykseen
- Seagulls pelaa Korisliigan välierissä
- NBA:ssa joukkotappelu ja hurja levypallosaldo
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Tässä ovat Susijengin alkulohkovastustajat ja ottelut EM-kisoissa Tampereella
- LeBron James täräytti Lakersille voiton
- Seagullsille tuli mutkia matkaan
- Lauri Markkanen sivussa nöyryytyksestä
- NBA:ssa joukkotappelu ja hurja levypallosaldo
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Tässä ovat Susijengin alkulohkovastustajat ja ottelut EM-kisoissa Tampereella
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- LeBron James täräytti Lakersille voiton