Suomalaisvalmentaja siirtyy Itävaltaan – ”Edessä on aikamoinen haaste”

Kolme viimeistä kautta BC Nokian Korisliiga-joukkueen apuvalmentajana toiminut Aleksi Koskinen, 27, siirtyy alkavan kauden kynnyksellä Itävallan Swans Gmundeniin. Kaksi peräkkäistä Itävallan liigan hopeaa voittaneen joukkueen päävalmentaja toimii Anton Mirolybov.
Koskinen on BC Nokian oma kasvatti, joka pisti pelikengät naulaan kauden 2014/15 päätteeksi ja aloitti lupaavan valmentajauransa. BC Nokian apuvalmentajana Koskinen on toiminut nyt kolme kautta. Vuoden 2019 alussa Koskinen valittiin Suomen Koripalloliiton järjestämään huippukoripallovalmentajatutkintoon (HKVT).
– Jo pelivuosina unelmana oli, että pääsisi joskus ulkomaille. Valmennuksessa on ollut sama tavoite, mutta tämä mahdollisuus tuli aikaisemmin kuin odotin. Olen todella innoissani, vaikka edessä on aikamoinen haaste, Koskinen kommentoi BC Nokian kotisivuilla.
Sopimus Swans Gmundenin kanssa syntyi verrattain nopeasti, kun elokuun aikana Koskiseen otettiin ensimmäisen kerran yhteyttä. Koskisella oli voimassaoleva sopimus BC Nokian kanssa, mutta seuran ja valmentajan välille syntyi nopeasti yhteisymmärrys.
– Kiitos seuralle ja erityisesti Markolle, joka otti minut valmentamaan tyhjästä, kun lopetin pelaamisen. Tässäkin hän tuki päätöstä ja oli myötämielinen. Kiitos myös koko Nokian koripalloväelle näistä vuosista, Koskinen kiittää.
– Hienoa, että Allu on saanut tällaisen mahdollisuuden edetä urallaan. Emme halunneet olla hänen esteenään, Näätien general manager Marko Pirhonen kertoo.
Näätien lisäksi Koskinen valmensi BC Nokian junioreissa.
– Vaikka tämä onkin ainutlaatuinen mahdollisuus, niin kyllä sitä joutui miettimään. Terveiset ja tsemppiä kauteen myös BC Nokian U16-joukkueelle.
Pelaajaurallaan Koskinen oli nostamassa BC Nokiaa Korisliigaan kaudella 2014/15. Korisliigaa hän ehti pelata neljä kautta, joista kolme Lappeerannan NMKY:ssä ja yhden FoKoPossa. Tilille kertyi myös yksi cup-mestaruus, 29 nuorten maaottelua ja kolme 19-vuotiaiden poikien SM-sarjan syöttökuninkuutta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalolle paha tappio NBA:ssa
- Luka Doncic nöyryytti Dallasia
- Kauhajoelle jo toinen voitto välierissä
- Tuomas Iisalo käänsi NBA:ssa kurssinsa voittoputkeen
- Seagulls voitti Salossakin – alkaa näyttää selvältä
- Petteri Koposelta vahva alku – sai jatkoa
- NBA:ssa yllätystuloksia – Utahin ennätys kasvoi
- Miro Little vaihtaa seuraa – yrittää pelastaa NBA-uransa
- Seagulls aloitti välierät ryminällä
- Utah ennätykseen – runkosarjan voittotaisto kiihtyi
- Miro Little vaihtaa seuraa – yrittää pelastaa NBA-uransa
- Tuomas Iisalo käänsi NBA:ssa kurssinsa voittoputkeen
- Petteri Koposelta vahva alku – sai jatkoa
- Tuomas Iisalolle paha tappio NBA:ssa
- NBA:ssa yllätystuloksia – Utahin ennätys kasvoi
- Seagulls voitti Salossakin – alkaa näyttää selvältä
- Luka Doncic nöyryytti Dallasia
- Seagulls aloitti välierät ryminällä
- Kauhajoelle jo toinen voitto välierissä