BC Nokia hankki atleettisen ison pään pelaajan – ”Ponnistaa todella korkealle”

BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen 25-vuotiaan yhdysvaltalaisen Tyler Flackin kanssa. 201-senttinen Flack pelasi edelliskaudella Ruotsissa Norrköping Dolphinsissa.
Flack on saanut koripallo-oppinsa South Dakotan yliopistossa, jossa hän vietti poikkeuksellisesti viisi kautta, joista keskimmäinen oli ns. redshirt-vuosi. Seniorikaudellaan 2016/17 Flack väänsi komeat 15,2 pistettä ja 6,8 levypalloa yliopistolleen pelaten keskimäärin 27 minuuttia ottelua kohden johdattaen South Dakotan Summit League -konferenssin runkosarjan ykkössijalle.
Yliopiston jälkeen Flack joutui kuntouttamaan itseään loukkaantumisen vuoksi, kunnes teki sopimuksen Norrköpingiin kaudeksi 2018/19. Basketliganissa Flack ehti pelata 27 ottelua 11,5 pisteen ja 4,8 levypallon keskiarvoilla, kunnes kausi päättyi loukkaantumiseen.
– Tavallaan olemme onnekkaita, koska ilman loukkaantumista, hän pelaisi isommassa liigassa. Laadukkaan ison pelaajan löytäminen on aina iso haaste, Näätien päävalmentaja Greg Gibson aloittaa.
– Hän on atleettinen ja voimakas pelaaja, joka ponnistaa todella korkealle. Hän pystyy skriinaamaan ja rollaamaan nopeasti, juoksemaan kenttää ja tuo meille paljon joustavuutta puolustukseen. Jos haluamme vaihtaa palloskriinejä, niin hän pystyy puolustamaan montaa pelipaikkaa.
Näätien ensi kauden joukkueeseen kuuluvat tällä hetkellä Flackin lisäksi Shawn Hopkins, Lassi Nikkarinen, Daniel Dolenc, Niko Mattila, Teemu Sulonen ja Antti Ahonen. Harjoitusringin täydentävät Hugo Boman, Peetu Piirtola ja Topias Mead. Valmennuksesta vastaa Greg Gibson apunaan Tero Vasell ja Aleksi Koskinen.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Nikola Jokic yllätti kärkijoukkueen
- Lauri Markkasta pidetään yhä katsomossa – mikä on totuus?
- Awak Kuier antamassa kunnon selkäsaunaa Serie A:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz pelleilee
- Luka Doncic ja LeBron James palautettiin maan pinnalle
- BC Nokia sittenkin menossa pudotuspeleihin
- NBA:n supertähti teki huikeaa historiaa
- Luka Doncic tuli kohukaupassa – kahdeksan ottelun voittoputki
- Utah hävisi jopa jumbo-ottelun – Lauri Markkasta ei näkynyt
- Uudessakaupungissa pettymys – Seagullsia piestiin
- Lauri Markkasen Utah Jazz pelleilee
- NBA:n supertähti teki huikeaa historiaa
- Luka Doncic tuli kohukaupassa – kahdeksan ottelun voittoputki
- Uudessakaupungissa pettymys – Seagullsia piestiin
- Luka Doncic ja LeBron James palautettiin maan pinnalle
- BC Nokia sittenkin menossa pudotuspeleihin
- Utah hävisi jopa jumbo-ottelun – Lauri Markkasta ei näkynyt
- NBA:ssa hurja voittoputki
- LeBron Jamesille hurja luku täyteen
- Awak Kuier antamassa kunnon selkäsaunaa Serie A:ssa