Paikkansa jättävä Kouvojen päävalmentaja ylpeä pelaajistaan – ”Tykkäsin finaalien tunnelmasta molemmilla paikkakunnilla”

Korisliigan finalisteissa nähdään ensi kaudella isoja muutoksia, kun sekä mestari Karhun että hopeamitalisti Kouvojen valmennus vaihtuu ensi kaudeksi.
Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen oli kauden päätyttyä takki tyhjänä. Lehtonen ei jatka enää ensi kaudella Kouvojen käskyttäjänä.
– Ylpeä olen joukkueesta ja siitä rakennemuutoksesta, jonka helmikuussa laitoimme alulle. Tykkäsin myös näiden finaalien tunnelmasta molemmilla paikkakunnilla. Ei oltu mitään vihamiehiä, vaan meitä kohdeltiin kuin esiintyviä taitelijoita, kun hallille saavuttiin, Lehtonen kuvaili Koripalloliiton tiedotteessa.
Lehtonen ihailee kokonaisuudessaankin Karhu Basketin menoa ja meininkiä.
– Kaksi mestaruutta putkeen. Se osoittaa, että täällä tehdään asioita oikein. Kertoo siitä, että täällä täytyy olla koko kaupunki joukkueen takana. Ei tällainen muuten ole mahdollista, Lehtonen linjasi.
Karhu Basket lähtee siis ensi kauteen jälleen hallitsevana mestarina, tällä kertaa Janne Koskimiehen alaisuudessa. Hopeajoukkue Kouvoja valmentaa ensi kaudella Tuomas Oja.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Seagulls pelaa Korisliigan välierissä
- NBA:ssa joukkotappelu ja hurja levypallosaldo
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Tässä ovat Susijengin alkulohkovastustajat ja ottelut EM-kisoissa Tampereella
- LeBron James täräytti Lakersille voiton
- Seagullsille tuli mutkia matkaan
- Seagullsille tuli mutkia matkaan
- Lauri Markkanen sivussa nöyryytyksestä
- Lauri Markkanen nyt virallisesti jumbona
- Tässä ovat Susijengin alkulohkovastustajat ja ottelut EM-kisoissa Tampereella
- Lauri Markkanen ei joutunut nöyryytykseen
- Tuomas Iisalo on nyt NBA:ssa päävalmentajana
- Korisliigan välieräjoukkueista kaksi selvillä
- Suomalainen koripallolegenda lopettaa uransa
- Tuomas Iisalon aika alkoi pettymyksellä
- Kohukaupan toinen osapuoli debytoi uudessa NBA-seurassaan – vaisua oli