Kataja vahvistaa taustaryhmäänsä – ”Tuo meille myös aivan uudenlaista osaamista”
Joensuulainen Kataja Basket vahvistaa taustaryhmäänsä. Ensi kaudella joukkueen fysiikkavalmennuksesta ja fysioterapiasta vastaavat Anssi Ahtiainen ja Noora Kolunsarka.
Ahtiainen on koulutukseltaan fysioterapeutti OMT ja on ollut joukkueen mukana jo useamman vuoden. Hänen vastuulleen kuuluu aikaisempien kausien tapaan edelleen pelaajien kuntouttaminen, mutta nyt myös loukkaantumisten ennaltaehkäisemiseen pyrkivä fysiikkavalmennus.
– Olemme olleet todella tyytyväisiä Anssin panokseen osana taustatiimiä ja tämä tehtävien lisääminen ja Anssin isompi rooli ovat olleet molempien osapuolten tavoite jo pidemmän aikaa, kertoo seuran toiminnanjohtaja Riku Tapio seuran sivuilla.
Kolunsarka on niin ikään koulutukseltaan fysioterapeutti ja lisäksi hän on koulutettu fustraohjaaja. Tällä hetkellä hän toimii myös Joensuun Mailan miesten Superpesis-joukkueen fysiikkavalmentajana.
– Olemme kuulleet Nooran tekemisestä JoMassa pelkästään hyvää ja otamme hänet innoissamme mukaan joukkoomme. Hänen taustansa fustraohjaana tuo meille myös aivan uudenlaista osaamista.
Ahtiainen ja Kolunsarka ovat uusien tehtäviensä johdosta yhtä hymyä.
– Olen jo aikaisemmilla kausilla halunnut laittaa enemmän panosta nimenomaan valmennukselliseen puoleen, mutta se ei ole tähän mennessä ollut mahdollista. Nyt kun tämä saatiin onnistumaan, olen todella innoissani, Ahtiainen kertoo.
– Lähden innolla mukaan minulle uuden lajin pariin. Uskon, että yhdessä Anssin kanssa pystymme saamaan aikaan todella hyviä tuloksia. Tulen antamaan kaiken ammattitaitoni joukkueen menestyksen eteen, Kolunsarka vakuuttaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Merkittävä voitto – suosikki uusiksi NBA:ssa?
- LeBron James otti vastuuta – Luka Doncicin paluusta tietoa
- Suomalainen koripallolegenda kuollut
- Lauri Markkasen kausi jatkuu murheiden keskellä
- Suomalaispelaajalla vakuuttava alku Serie A:ssa
- Supertähtensä kaupanneelle Dallasille kunnolla kuokkaan
- Hurja kauppa – Luka Doncic ja Anthony Davis vaihtavat seuraa
- Lauri Markkaselle vihdoin iloa
- Seagulls jatkaa tylyjä otteitaan
- Wembanyama pehmitti Giannisin
- Suomalainen koripallolegenda kuollut
- Hurja kauppa – Luka Doncic ja Anthony Davis vaihtavat seuraa
- Supertähtensä kaupanneelle Dallasille kunnolla kuokkaan
- Suomalaispelaajalla vakuuttava alku Serie A:ssa
- Lauri Markkasen kausi jatkuu murheiden keskellä
- Lauri Markkaselle vihdoin iloa
- NBA:n supertähti heitti 52 pistettä – ei riittänyt
- Joensuussa synkkää – ”Näytämme väsyneiltä”
- Lauri Markkasella jälleen surkeaa – Jazzin prosessi etenee
- Wembanyama pehmitti Giannisin